Novēršam ziemas sekas: 5 padomi sausas roku ādas un trauslu nagu kopšanai

Ziņas


Padomi sejas un roku ādas kopšanai ziemā
Brendons Romanovskis

Visbiežākās pacientu sūdzības par ādas sausumu, apsārtumiem un lobīšanos dzirdamas ziemas sala laikā. Gaisa mitrums nesagādā tik lielu diskomfortu kā sals, kas rada velkošu sajūtu sejas un roku ādai, lūpām, var radīt niezi, ādas lobīšanos. Ziema var izraisīt arī aukstuma alerģiju – visbiežāk no tās cieš cilvēki, kuriem ir nosliece uz bronhiālo astmu vai sirds slimībām, ir pavājināta imunitāte, hroniskas saslimšanas. Aukstuma alerģijas simptomi ir apsārtuši vaigi un rokas, aizlikts deguns, acu asarošana, klepus un iesnas, kas pazūd, uzturoties siltumā. Aukstuma alerģija var radīt arī ādas apsārtumus, izsitumus un lobīšanos. Tomēr jāatceras, ka ādas stāvokļa pasliktināšanās var liecināt arī par kādām nopietnām saslimšanām, tādēļ ieteicams laicīgi vērsties pie dermatologa, kurš novērtēs ādas stāvokli un ieteiks individuāli piemērotāko ārstēšanu vai nosūtīs uz papildu izmeklējumiem.

Padomi sausas ādas kopšanai gada aukstajos mēnešos
Julijs Gribusts

To, cik elastīga, sausa vai taukaina ir cilvēka āda, nosaka ādas dziedzeri. Jo sabalansētāka ir dziedzeru darbība, jo vienmērīgāka veidojas ādas raga kārta, kas pasargā no ārējiem faktoriem. Sausas un raupjas ādas veidošanos ietekmē dažādi apstākļi, piemēram, iedzimtība, alerģiskas slimības, ādas reakcija uz medikamentiem, ādas slimības ar pārragošanās traucējumiem – ihtioze un psoriāze jeb zvīņēde. Ādas problēmas un nagu trauslums nereti var parādīties arī pēc antibiotiku un diurētisko līdzekļu (vielu, kas veicina urīna veidošanos un izdalīšanos no organisma) lietošanas. Jāņem vērā arī tas, ka ādas sausumam un jutībai ir tendence palielināties, cilvēkam kļūstot vecākam. Speciālistes norāda, ka ir būtiski apzināt pastiprināta ādas sausuma iemeslu un izvēlēties problēmai atbilstošus līdzekļus – lietojot nepiemērotus produktus, ādu var sakairināt, izraisot vēl citus negatīvus blakus efektus.

Viens no būtiskākajiem ādas veselību ietekmējošiem faktoriem ir apkārtējā vide. Aukstā laikā ievērojami palēninās ādas tauku dziedzeru darbība, tāpēc āda var kļūt īpaši sausa. Tāpat aukstumā var pastiprināties problēmas, kas skar plānu un jutīgu ādu. Tā kā aukstā laikā āda atjaunojas lēnāk, vecās šūnas netiek atgrūstas pietiekami ātri, epidermā ir mazāk taukšūnu saistvielu, līdz ar to āda sāk lobīties. Vēsajos gada mēnešos ādai ir arī grūtāk reaģēt uz pastāvīgām lielām temperatūras svārstībām, piemēram, no iekštelpām izejot ārā un otrādi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *